Cilt Bakımı

Siyah Noktalar ve Gözeneklerden Kurtulma Dosyası

Başlıktan anlayacağınız üzere neredeyse hepimiz derdi olan siyah nokta ve gözenekler için epey kafa yorup, geniş bir yazı dosyası hazırlamak istedim. Siyah nokta ya da gözenekler nasıl oluşur, kurtulmak mümkün mü? Gözenek sıkılaştırıcı ürünler var mı, doğal yollarla mümkün mü? Tüm sorularınıza cevap veren araştırmamız ve detayları!

Siyah nokta ve gözenekler nasıl ve neden oluşur?

Çözüm aradığımız şeylerin önce sebeplerini bilmemizde yarar var. Siyah nokta ve gözenekler nasıl oluşur gelin öğrenelim!

Siyah noktalar neden ve nasıl oluşur?

Siyah noktaların oluşma sebeplerinin başında yağlanma ve kir yani iyi temizlememe problemi yer alır. Gözeneksiz cilt yoktur, ancak gözenekleri tıkayan kir ve ölü hücreler zamanla siyah nokta görünümüne sebep olur. Yağlı ciltlerde gözenekler daha geniştir, normal ve kuru ciltlerde ise zamanla gözenekler ve cildin yap dengesi değişebilir. Örneğin kadınlardaki regl döneminde vücutta salgılanan hormonlardan ya da adet düzensizliği, polikistik over gibi hastalıkları yaşayan kadınlarda gözeneklerin, cildin yağ yapısı oldukça değişkendir. Bu problemleri yaşayan kişilerin siyah noktalarının oluşması ve sıklığı daha fazladır.

Yine yoğun makyaj uygulaması aslında bu da özünde kir ve kir birikmesi getireceği için siyah noktaların oluşmasında bir diğer nedendir. İyi temizlenmeyen makyaj artıkları zaten açık olan gözenekleri iyice doldurur, derin noktalar oluşmasını sağlar.

Karma ciltlerde ya da kuru ciltlerde oluşan siyah nokta ve geniş gözenekler genellikle bölgesel olur. Örneğin yanaklar kuru iken kişinin t bölgesi yağlı ve siyah noktaya yaygın olabilir. Bu kişilerin cilt bakım ürünlerini oluştururken problem odaklı ilerlemesi oldukça önemli.

Siyah noktalardan kurtulmak mümkün mü?

Siyah noktalarda kurtulmak mümkün. Ancak kısa sürede çözülecek bir problem olmadığı, bu problem için rutin uygulamaların (temizlik, bakım, özel ürün vb.) oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Peki siyah noktalardan kurtulmak için neler yapabilirsiniz?

  1. Cildinizi çok iyi temizleyin. Sıradan temizleme ürünleri (jel, krem, süt vb.) ya da sabun gibi ürünleri sadece cildinizde köpürtmek ne yazık ki derin temizlik yapıldığını göstermiyor. Bu sebeple cildiniz için doğru temizleme ürününü kullanırken fırça, sünger gibi hafif hareketlerle derin kirlere ulaşmasını sağlayacak ek çalışmalar yapmanızı öneririz. Bunun için pahalı temizleme makineleri (son zamanlarda pilli olanlar çok popüler) yerine uygun fiyatlı mantar süngerleri öneririz.

Siyah noktalardan kurtulmak – yüz temizleme süngeri

2. Cildinizin nefes almasını sağlayın, makyajla uyumayın.

3. Cildinizin yağ dengesine dikkat edin. Aynı zamanda yediklerinizin yağlı olmamasına, aşırı baharat kullanımına dikkat edin.

4. Aşırı kozmetik ürünü kullanmayın.

5. Mutlaka güneş koruyucu krem kullanın, güneş ne yazık ki geniş gözenek sebeplerinden biri.

6. Düzenli derin cilt bakımına gidin. Doğru güzellik merkezlerinden destek alarak düzenli derin temizlik içeren cilt bakımı rutini uygulayabilirsiniz.

Siyah noktalardan kurtulmak

7. Doğal yöntemlere başvurun ya da doğru kozmetik ürünü seçin. (iyi araştırıp okumak, herkesin önerdiğini almamak vb.)

Gözenek sıkılaştıran, siyah noktalar için doğal maske ve yöntemler

Doğada her şeyin iyi geldiği bir şey varken buna cildimizdeki bu problemler de dahil!

  1. Sabah akşam soda ile yüzünüzü yıkamak, gül suyunu bir pamuk yardımı ile yüzünüze tonik gibi uygulamak,
  2. Kuşburnu yağı sürmek, kuşburnu çayı ile cildi temizlemek,
  3. Bal ve limon ile maske uygulamak

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık