Spor Kıyafetleri

Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Koşu için en önemli şeylerden biri doğru koşu ayakkabısını seçmek. Sporun her dalında performansı en çok etkileyen konulardan biri olan ayakkabı seçimi, koşu sırasında da sağlığınızı ve performansınızı etkilediği içi önemli bir yere sahip. Peki bu kadar çok model ve marka varken doğru koşu ayakkabısı nasıl seçilir?

Öncelikle en iyi koşu ayakkabısı size en uygun olan ayakkabıdır diyebiliriz. En uygun ayakkabıyı bulabilmeniz için öncelikle koşu amacınızı ve türünü belirleyin. Sert zeminde sahilde mi, koşu bandında mı yoksa daha yumuşak zemin olan koşu parkurlarında mı? Koşu yerlerinizin türünü düşünerek eleme yapmak sizi vitrinler dolusu koşu ayakkabısı arasından daha az modele inmenizi sağlarken aynı zamanda en doğru ayakkabıya da götürecektir.

kosu_ayakkabisi_secimi

Ayak sağlığı için büyük önem taşıyan ayakkabı seçimi koşu sırasındaki yaralanmaları ve sakatlanmaları da kontrol altında tutacaktır. Koşu ayakkabısı seçerken pronasyon tipi denilen ayaklarınızın dönüş şeklini de bilmeniz gerekiyor. Pronasyon tipinizi bilirseniz ayağınızın hangi bölgelerden destek ihtiyacı olduğunu öğrenir bun uygun bir ayakkabı seçmiş olursunuz.

Gerçek ayakkabı numaranızı öğrenin! Çoğu insan ayakkabı numarasını yanlış bilerek ayakkabı satın alırken yanlış numaralar seçebiliyor. Yanlış bilmekten kastımız şu; örneğin ayakkabı alırken ayak baş parmağınız ve ayakkabının ön kısmı arasında bir miktar boşluk olması gerekiyor. Çoğu kişi aman büyük gelmesin diye burnu sıfırlanmış ayakkabı seçerek aslında ayak sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

kosu_ayakkabisi_secerken

Koşu ayakkabısının ağırlığı nasıl olmalı?

Koşu ayakkabısının ağırlığına karar vermeden önce kendi ağırlığınızı hesaba katacağınızı unutmayın. Eğer kilolu iseniz ayak tabanınızın daha desteğe ihtiyacı olacağı için çok hafif ayakkabılar seçmemeniz gerekiyor. Ayakkabıyı aslında siz taşıdığınız için her zaman daha hafif modellere yönelmeniz gerekiyor. Hafif ayakkabılar uzun mesafelerde ayağınıza binen yükü azaltır.

Ayakkabı denerken mutlaka koşu sırasında giyeceğiniz türde koşu ya da spor çorapları olmalı. Böylece koşu sırasında ayakkabınızda sürprizlerle karşılaşmamış olursunuz.

Koşu ayakkabısı seçerken renk ve stillerini de önemsediğinizi biliyoruz. Koşu ayakkabılarının modelleri, renkleri hatta markaları bile koşu motivasyonunuzu etkiliyor olabilir. Bu hususları da göz önünde bulundurarak koşu ayakkabısı seçimi yapabilirsiniz. Yeter ki ayak sağlığınız ve performansınızı gözardı etmeyin! İyi koşular!

 

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık