Diyet - Beslenme

İştahınızı Kontrol Etmenin 3 Yolu

Kilo vermek, forma girmek sadece yaz yaklaştığında yapılan hazırlıklar gibi düşünülüyor olsa da, aslında en kolay ve keyifli zaman kış ayları. Hem acele etmeden ve yeterince zamana sahipken kilo verebilir, hem de sporla, bedeninizi rahatca şekillendirebilirsiniz.

Uzun yıllardır, hızlı ve şok diyetlerin sayesinde verilen kiloların kolayca geri alındığını dinliyoruz. Hızlı ve şok diyetler, genellikle sadece 1-2 gün sürer, ve belirli bir kiloyu verdikten sonra, bedenin kilo vermesinin durması sonucunda bedeni biraz şaşırtmak için yapılan ara geçiş dönemleri için hazırlanmıştır. Fakat 20 kilo vermek isteyen de 10 kilo vermek isteyen de 1-2 günlük şok diyetlerden medet umucunda, metabolizması bozulmuş insanlarla karşılaşmaya başladık. Hızlı kilo vermek sizin için sorunu ortadan kaldırmış gibi görünse de aslında önemli olan sürekliliğini sağlamak. Yani verdiğiniz kiloları, kalıcı hale getirip, yemek istediklerinizden vazgeçmeden, sadece yiyecek kontrolü ve bir kaç değişiklikle hayat tarzınızı yeniden şekillendirmek. Kilo vermek her kadının aklında olan, belki de her gün başlamak için adım attığımız ama devamını getiremediğimiz bir şey. Kilo vermek, önce gerçekten karar vermekle olur. Yaşam kalitenizi yükseltmeyi hedeflemeli ve sağlıklı olmalısınız. Hiçbir zaman kendinizi bir başkasının bedeni ve zayıflığıyla kıyaslamayın. Herkesin vücut yapısı farklıdır. Eğer basenleriniz genişse, zayıfladığınızda biraz incelecek ama şeklini aynen koruyacaktır.

istahi_kontrol_etmenin_yollari_

Gelelim, kilo vermenin ilk adımlarından biri olan iştahı kontrol etmenin 3 yoluna. İştahı kontrol etmek oldukça zor bir adımdır aslında. Öncesinde iştahlı olduğunuzu ve neleri yanlış yaptığınızı bulmanız gerekiyor ve bu konuda kendinize dürüst olmalısınız. Bir dilim kekten bir şey olmaz yakarım diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hem şeker hem yağ hem de unu yakabilmeniz için epey uzun saatler spor yapmalısınız. Hem de sadece 1 dilim kek için. Eğer aşağıdaki maddeleri uygularsanız, emin olun iştahınız bir nebze olsun kesilecektir. Öncelikle isteyeceksiniz, ve aşağıdaki maddeleri kendinize sürekli hatırlatacaksınız.

Sabah Kahvaltı Saatlerini Atlamayın!

Sabahları 7:00-9:00 arasında mutlaka kahvaltı yapın. Kahvaltıda, poğaçalar, aşırı yağlı şeyler yerine, klasik türk kahvaltılarını tercih edin. Ve mutlaka bu saatlere uymalısınız.

istahi_kontrol_etmenin_yollari_1

Acıkma ile susuzluğu ayırın! Aç değilsiniz, su için!

Evet yanlış okumadınız. Canınız bir şeyler istediğinde, mesela bisküvi, atıştırmalık şeyler, farklı yemekler… Çoğu zaman, yakın saatlerde yemek yediğinizde de canınız bir şeyler atıştırmak isteyebilir. Böyle zamanlarda aslında acıkmıyorsunuz da bedeniniz susuz kaldığı için beyninize giden sinyaller karışıyor. Sabah, öğle, akşam sürekli su içmelisiniz. Büyük bardaklarda içemiyorsanız suları, küçük bardaklarda içmeye çalışın. Canınız atıştırmalık bir şeyler istediği her an su için ve en az yarım saat bekleyin. Eğer hala canınız bir şeyler istiyorsa, belki biraz kuruyemişle geçiştirebilirsiniz.

Hareket Edin, Üşenmeyin!

Hareket etmek, iştahınızı kapatacaktır! Bedeniniz hareketsiz kaldığında, daha da ağırlaşır ve o his asla peşinizi bırakmaz. Daha halsiz, daha yorgun hissedersiniz kendinizi. Her gün hareket edip, yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirin. Her gün spor temposunda olmasa bile mutlaka yarım saat yürüyüş yapın. İştahınızın azaldığını hissedeceksiniz!

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık