Spor Motivasyonu

Spor yapmanın psikolojine yararlarını biliyor musun?

Spor yapmak için bahaneyi kenara bıraktıracak bir konuyla daha seninleyiz! Spor motivasyonunu tavan yaptıracak bu yazı da sporun psikolojin üzerindeki müthiş yararlarını açıklıyoruz!

Spor yaptığında ilk emin olduğun şey bedenine büyük bir katkıda bulunduğun. Bu sebeple spor yaptığında beden sağlığına katkıda bulunduğun için huzur bulur, kendini iyi hissedersin. Bu da ruh sağlığın için yaptığın önemli bir katkıdır!

Spor yaptığınızda stres hormonlarının üretimi azalır! Bu stres hormonları bizi her türlü olumsuz düşünce ve mutsuzluğa iten hormonlar. Spor yaptığında işte bu hormonları minimize ediyorsun!

spor_ve_insan_psikolojisi_

Spor yaptığında yaratıcılık hormonu da artıyor. Daha fazla salgılanan endorfin hormonu ile kendini daha mutlu hissediyorsun!

Spor beyin hücrelerinin yaşlanmasını geciktirir. Spor yaparak beyin ve sinir hücreleri arasındaki ilişkiyi düzenleyerek  hızlı tepki verme ve koordinasyon yeteneğini geliştirmiş olursun.

Çocuk yaşta spor yapmaya başlayan bireylerin kendine güven, benlik ve öz saygılarının geliştiği saptanmış bir çalışma. Çocukken spor yapmadım zaten deme, hemen başla! Çocuğun varsa da özellikle takım sporları içerisinde yer alması için özen göster. Boş vakitlerinizde çocuğun ile birlikte yapabileceğin sporları da mutlaka hesaba kat. Anne-baba-çocuk arasında yapabileceğiniz sporlar aile psikolojiniz için de büyük önem taşıyor.

spor_ve_insan_psikolojisi_anne_cocuk

Spor yapmanın psikolojine diğer katkısı da edindiğin arkadaşlardan geliyor. Özellikle takım sporları ya da grup dersleri ile hem yeni insanlar tanır hem de bir ekibin parçası hissederek psikolojine ve iletişime büyük katkı sağlarsın. Özellikle yeni sporlar denersen hem yeni insanlarla tanışır hem de yeni bir şeyi keşfetme duygusunun psikolojindeki katkısını arttırabilirsin.

Spor yaptığında eğer diyet yapıyorsan daha iyi sonuç alır, kilo verme programları uyguluyorsan da bedeninindeki değişikliklerle mutlu olabilirsin. Zayıflama hedefin varsa buna kavuştuğunda gerçekten kendini çok iyi hissedeceksin! Fazla kiloların yarattığı stres, depresyon ve mutsuzluk üzerinden kalkarak yerini enerjiye bırakacak.

Spor yapmanın psikolojine diğer bir yararı da başarmak duygusunun getirmiş olduğu hisler. Başarmak duygusu insanın hayatında hissetmek istediği değerli duygulardan biri. Spor yapıp vücudunda istediğin değişiklikleri yaptığında beslenme düzenini toparladığında sağlık hissi olarak da kendini daha iyi hissedeceksin.

 

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık