Spor Kıyafetleri

Spor Kıyafetleri Seçerken Bunlara Dikkat Edin!

Spor yaparken hem sağlığınız hem de motivasyon ve dayanıklılığınızı arttırmak için spor kıyafet seçiminiz oldukça önemli bir yere sahip.

 

Spor kıyafetleri seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar

Spor kıyafetleriniz arasında en önemli seçimlerden birisi doğru spor ayakkabısı seçmek. Spor yaparken neredeyse tüm yük ayaklarınız üzerindedir, bu sebeple yanlış spor ayakkabı seçimi performansınızı doğrudan etkileyecektir.

spor-ayakkabisi-secimi

Doğru Spor Ayakkabısı Seçimi

Doğru spor ayakkabısı seçmek için sizin için önemli kriterleri önceden belirlemelisiniz. Bu noktada genelde insanların moda, renk ve marka seçimini ilk aşamada değerlendirmesi son derece yanlış bir harekettir. Spor ayakkabısı seçerken öncelik sizi yaralanmalardan koruması ve ayak sağlığınızı bozmamasıdır. Bu sebeple taban yapısı, spor türünüz, bilek ve ayaklarınızı sarış şekli gibi hususları göz önünde bulundurmalısınız. Spor ayakkabısı seçekern hangi spor türünde kullanacağınıza göre bu seçimi yapmalısınız. Koşu ayakkabısı ile basketbol oynamak gibi amacı dışında spor ayakkabı kullanmak sakatlanmalara ve ayaklarınızda sağlık problemlerine sebep olabilir.

Spor Kıyafetleri Ne Tür Kumaşlardan Olmalı?

Spor yaparken birçok farklı türde hareket gerçekleştirdiğimiz için öncelikle ter atacağınızdan çabuk kuruyan kumaşları tercih etmelisiniz. Spor kıyafetlerinin üzerinden genellikle bu çabuk kuruma özelliği ek olarak belirtilir.

spor-kiyafetleri-secerken-dikkat-3

Çabuk kuruma özelliğinin yanında nefes aldıran kumaşlar tercih etmelisiniz. Böylece hem spor yaparken vücudunuzun ısısı dengelenir hem de kıyafetleriniz ıslanmaz. Vücut ısınız arttığında kalp daha fazla kan pompalayacağı için yorulmanıza sebep olabilir. Dolayısıyla spor performansınız için ter atma ve nefes alma özellikleri önemli bir yere sahiptir. Nike DriFit spor kıyafetleri bu konuda ihtiyacınızı karşılayabilir. Takviyeli hava delikleri içeren bu modeller hızlı ter atma özelliğine sahip.

spor-kiyafetleri-secerken-nike-dri-fit

Spor Kıyafetleri Modelleri Seçerken

Spor yaparken öncelikle bol giyinmekten kaçının. Özellikle bol paça giyeceğiniz eşortmanlar spor yaparken ayağınıza dolanabilir ve spor performansınızı negatif etkileyebilir.

Üzerinize fazla yapışan kıyafetlerde doğru tercihlerden değil. Spor yaparken sizi fazla sıkan kıyafetler çalışmanızı zorlaştıracaktır.

adidas_climacool_spor_yaparken_kiyafet_secimi

Yaptığınız spor türü ve mekan durumuna göre kıyafet seçmelisiniz. Dış mekanda yapacağınız koşularda tercih edeceğiniz kıyafetler rüzgardan koruma özelliğine sahip olmalı. Koşu bandında ise daha hızlı teri çekerek atan, nefes alabilen kumaşlar tercihiniz olmalı.

Ev ortamında rahatça giydiğiniz kıyafetleri de spor yaparken giymekten kaçının. Size ev ortamı rahatlığını hatırlatacağı için çabuk yorulmanızı sağlayabilir.

Doğru iç çamaşırı ile spor yapmak en az diğer spor kıyafetleri kadar önemli. Doğru spor sütyeni, doğru külotu seçmek doğrudan performansınızı arttıracaktır. Nefes alan ve teri emen iç çamaşırlarını tercih etmelisiniz. Spor Sütyeni Seçimi ile ilgili yazımızı mutlaka okuyun http://www.stilonerileri.com/spor-stili/spor-sutyen-secimi-ve-modelleri/

 

 

 

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık