Egzersiz Yap

Ramazanda Fitness ve Spor Yapmak

Ramazan ayı yaklaştıkça sağlıklı yeme düzeni ve spor düzeni merak edilen konulardan birisi. Ramazanın hem yaz aylarına gelmesi hem de uzun saatler oruç tutulması sebebiyle diyet yapanlar, spor yapanlar ve yeme düzenine dikkat eden kişilerin oruçla birlikte bir planlama yapması gerekiyor. Ramazanda nasıl spor yapmalı? Hangi saatlerde yapılmalı? gibi sorularınızın cevabı yazımızda!

Ramazanda Fitness ve Egzersiz Yapmak

Ramazan ayında hem sıcaklıklar, hem uzun süren açlık hem de spor yapmak çok iyi dengelenmesi gereken konular. Yaz aylarında sıcaklık artışıyla vücuttan özellikle mineral ve su kaybı yaşanıyor. Bu eksilen mineral ve su oranıyle birlikte oruçlu olunduğu için aynı düzeyde karşılamak zorlaşıyor. Bu faktörlere bir de yine su kaybı sağlayan spor faktörü etkilenince, iftar sonrasında su ve mineral bakımından zengin besinlerin tüketilmesi gerekiyor. Spor yapılacak saatlerinde hem serin saatler hem de kan şekeri dengesini bozmayacak saatlerde yapılması gerekiyor.

Ramazanda spor ve pilates

Ramazanda spor ve pilates

Ramazanda en ideal spor yürüyüş!

Spor yapmak için zaman tercihiniz iftardan önce ise zaten uzun süredir aç kalmış vücudunuzu çok yormayan yürüyüş gibi sporlar ramazanda yapabileceğiniz ideal sporlar arasında. İftardan önce yapılan sporun peşine iftarda su ve besin alacağınız için vücudunuzun dengesi için ideal olacaktır.

Hem spor yaptığınız hem de uzun süre aç kaldığınız için iftarda hafif, az yağlı yiyecekleri tercih ederseniz midenizi daha az yormuş ve şekerinizi bir anda yükseltmeyeceğiniz için denge sağlamış olursunuz. İftarın ardından yapacağınız spor sonrasında da gün içindeki ara öğünleriniz gibi öğünler tüketebilirsiniz.

Woman Doing Pilates Exercise

Özellikle futbol tutkunları ramazan ayında ara vermeden bu rutinlerine devam etmek isterlerse dikkatli olmaları gerekiyor. Futbol aşırı su ve mineral kaybına yol açtığı ve yorgunluk yaptığı için oruç tuttuğunuz zamanlarda iftar sonrasında bile uzmanların önerdiği bir spor türü değil.

Yürüyüş dışında ramazan ayında özellikle iftar sonrası hafif koşu, bisiklet ve yüzme gibi sporları bedenizi çok yormadan gerçekleştirerek ramazan ayında spor rutininize ara vermemiş olursunuz.

Yine iftardan bir saat sonra hafif egzersizler ya da basit fitness hareketlerini yapabilirsiniz. Ek olarak pilates ve yoga özellikle iftardan 1,5 saat sonra rahatlık tercih edebileceğiniz spor türlerinden diğerleri.

Ramazanda spor ne zaman yapılmalı?

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Gür, NTV’ye yaptığı açıklamada spor için uygun saatlerin iftardan birkaç saat önce ve iftardan bir saat sonrası olduğunu söylüyor. Serinlik açısından sabah saatleri uygun olsa da sıvı ve mineral kaybıyla birlikte yorgunluk ve halsizlik olacağı için günün geri kalanını oruçlu geçirmek daha zorlaşıyor.

İftardan sonra spor yapmak isterseniz mutlaka iftarın üzerine 1-1,5 saati geçirmeniz gerekiyor.

 

 

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık