Spor Motivasyonu

Pilates Nedir? Pilates Nasıl Yapılır?

Pilates, son 5 yılın en çok ilgi gören sporlarından biri. İsmini Ebru Şallı ile daha sık duyduğumuz pilates sporu, TV ekranlarına taşındığından beri kardiyo yerine tercih edilmeye başlandı. Ebru Şallı Pilates DVD’leri ile de herkesin evine kadar girdi.

Pilates Nedir?

Pilates, bir fizyoterapi rehabilitasyon yöntemidir. Halk diliyle anlatmak gerekirse kaslarda fizik tedavi etkisi yaratan bir tedavi yöntemidir. Spor olma hikayesi de, bedendeki her kası çalıştırmak için bir çok hareketin bulunması sebebiyle yayılmıştır.

pilates_nedir_nasil_yapilir_

Pilates, 100 yıl kadar Joseph Pilates tarafından geliştirilmiştir. Vücut geliştirmeye ilgisi olan Joseph Pilates, tüm kasların çalıştırıldığı bu hareket bütünlüğüne Kontroloji ismini vermiştir. Pilates, Birinci Dünya Savaşı sırasında hasta bakıcı olarak görev almış ve yatan hastalar için bu hakeretleri kullanarak kas sistemlerini güçlendirmiş. Zaman içinde uygulayıcılar tarafından gelişen hareketlerle şimdiki gibi bir çok kas sistemini güçlendiren hareketler haline geldi.

Pilates Nasıl Yapılır?

Pilates, bir çok farklı şekilde yapılabilmektedir. Yerde yapılan, adı mat pilates olarak bilinen ve bir alet ile yapılan Reformer Pilates. Pilatese ilk kez başlayacaksanız ve düzenli bir spor hayatınız yoksa pilatesi uzman bir hoca eşliğinde yapmanızı öneriyoruz. En küçük kaslarınızı bile çalıştıran hareketler olduğu için, uygularkan yapacağınız küçük hatalar size acı ya da ağrı verebilir.

pilates_nedir_nasil_yapilir_3

 

Pilatese öncelikle nefes egzersizleri ile başlanır. Bedene yeterli derecede oksijen gitmesini sağlanır. Genellikle bu nefes gezersizi sırasında vücudu ısıtmayı ve spora hazırlamayı hedefleyen çeşitli hareketler yapılabilir. En az 10 dakikalık nefes çalışmasından sonra hareketlerinizi uygulamaya başlayabilirsiniz.

Pilates, tüm kaslarınıza hitap ettiği için kısa zamanda çok iyi sonuçlar verir. Kilo değişiminiz olmasa bile 1 ayda incelebilirsiniz. Uzun süre pilates sporunu düzenli olarak uyguladığınızda beden gücünüzün ve direncinizin arttığını hissedebilirsiniz. Pilates tüm vücudu çalışmatırmayı hedefler ve birbirine uyumlu ve kas gruplarını sırasıyla çalıştırır. Pilates hareketleri ezbere yapılmamalıdır. Pilates, düzenli ve bir uzman eşliğinde yapılmalıdır. Eğer daha önce pilates yapmış ve kaslar konusunda biraz bilginiz varsa, evinizde videolar ya da DVD’ler eşliğinde de pilates yapabilirsiniz.

pilates_nedir_nasil_yapilir_

Reformer pilates, pilates çeşitleri içinde en hızlı sonuç veren pilates yöntemidir. Repormer pilatesi, mutlaka bir hoca eşliğinde yapmalısınız. Burada da hareketlere nasıl başladığınız çok önemlidir. Pilates bedeni ve kasları kontrol edebilmeyi ve düzene sokmayı hedefleyen bir spordur. Bu yüzden çokça kası kontrol eden reformer pilates aleti kullanılmaktadır. Reformer pilates aleti temek olarak, bir takım mekanik sistemlerle sizin beden ağırlığınızla birlikte size daha farklı hareketler yapabilmeyi vaad eder. Bedeninizi ne kadar çalıştırırsanız aslında o kadar dirençli ve sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz.

Pilates bir çok spor gibi gürültülü ve koşuşturmalı yapılmadığı için her mahallede mutlaka bir pilates salonu açılıyor. Bu kadar etkili bir sporun bu kadar yaygın olması da biz sporsever oldukça mutlu ediyor. Eğer hala düzenli bir spor hayatınız yoksa mutlaka pilates yapmayı denemelisiniz. Zihin ve bedeninizi mutlu edecek bir spor olan pilatesle tüm kaslarınızı çalıştırabilir ve güçlendirebilirsiniz.

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık