Egzersiz Yap

En Sık Yapılan Egzersiz Hataları

Hayatın koşturmacası bizi gitgide hareketsiz bırakmaya başlamışken, egzersiz ve spor kimi zaman bir zorunluluk olarak kimi zaman da büyük bir keyif vererek hayatımızda yer alıyor. Fakat spor ve egzersiz hayatı beraberinde bir çok da soru getiriyor.

Egzersizleri uygularken başımıza bir çok sakatlık gelebilir. Sağlıklı kalmak için yaptığımız spor aslında kaslarımıza zarar veriyor olabilir. Spor yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli noktalaradan biri bedeninizin kontrolünü sağlamaktır. Eğer hangi kaslarınızı güçlü, hangileri güçsüz bilirseniz buna göre hareketler seçebilir ya da spor hocanızı bu konuda uyarabilirsiniz. Güçsüz olan kaslarınızı fazlaca zorladığınızda dokularınızı zedeleyebilir, uzun süren kas ağrıları çekebilirsiniz.Bu gibi sakatlıkları önlemek adına sizin için En Sık Yapılan Egzersiz Hataları başlığında, karşılaştığımız ezgersiz hatalarını yazdık.

Hatalı Mekik Hareketi ve Boyun sakatlanmaları

en_sik_yapilan_egzersiz_hatalari_2

En sık yapılan egzersiz hatası mekik çekerken boynun zorlanmasıdır. Boynun kaslarınız güçsüzdür ve eğer mekik çekerken boynunuzu ve omuzlarınızı zorlarsanız, ciddi kas rahatsızlıklıklarına neden olabilirsiniz. Mekik çekerken boynunuz kollarınız yerine karnınızı sıkarak, karnınızdan güç almalısınız. Doğru mekik hareketi için mekik başlangıç pozisyonunda, yukarda karın hizanıza denk gelen hayali bir noktaya bakabilirsiniz. Mekik anında, başınızı kaldırdığınızda da aynı noktaya bakmalısınız. Bu noktada başınız açı olarak hareket etmemeli. Yalnızca karın kaslarınızı kullanarak mekik çekmelisiniz.

Spor Sonrası Esneme Hareketleri Yapmamak

Egzersizlerinizi tamamladığınızda, kaslarınız ısınmış ve harekete alışmıştır. Kaslarınız bu durumdayken sıkışık ve serttir. Kaslarınızı gevşetmek ve uzatmak istiyorsanız spor sonrasında mutlaka esneme hareketleri yapmalısınız. Bu hem bedeninizin soğumasına yardım edecektir, hem de kaslarınızı esneterek, ertesi gün oluşabilecek kas ağrılarınızı hafifletecektir. Eğer kaslarınızı esnetmezseniz, gergin olan kaslarınız ertesi gün size acı veren kas ağrıları olarak geri dönebilir.

en_sik_yapilan_egzersiz_hatalari_4

Spor sonrası esneme hareketleri, bedeninizin sağlığı için çok önemlidir. Beden ağırlığı ile yapılan çok hafif hareketlerle birleştirdiğinizde, günlük olarak sizi zinde tutacak ve kaslarınızın uzamasını sağlayacaktır.

Kontrolsüz Ağırlık Kullanımı

en_sik_yapilan_egzersiz_hatalari_1

Özellikle erkekler, ağırlık çalışmaktan büyük keyif alıyorlar. Fakat uzman hocalar ile çalışmayan beyler sıklıkla kontrolsüzce ağırlık çalışabiliyor. Ağırlıklar, özellikle kol ve omuz kasları için çok dost sayılmazlar. Ağırlık rakamlarının artması uzun ve çok çalışmayla geçen bir süreçtir. Bu sürecin uzman spor eğitmenleri tarafından oluşturulması takip edilmesi gerekmektedir. Ağırlıkları kullanırken, yapacağınız en ufak bir ters hareket kalıcı ya da ağrılı kas ve kemik yaralanmalarına sebep olabilir.

Spor mutlaka hayatınızın bir parçası olmalı. Fakat spor yaparken de kontrollü olup bedeninizi dinleyerek hareket etmelisiniz.

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık