Güzellik

Saç Tipini Nasıl Öğrenirsin?

Sağlıklı saçlar doğru saç temizliği ve bakımını gerektiriyor. Saçlarımızla ilgili sorunları çözmek, saç tipimize uygun saç bakımlarını uygulamak için öncelikle saç tipimizi bilmemiz gerekiyor.

Saç tipi nasıl belirlenir?

Saçlı deride bulunan yağ bezlerinin salgıladığı sebum adı verilen yağ miktarı, saç tipimizi belirler. Çok salgılanan sebum saçların çabuk yağlanmasına neden olurken, az yağlı saçlar kuru olarak kabul edilir. Şimdi saç tipimizi belirlemek için her saç tipinin özelliklerini inceleyelim.

Kaynak: Pinterest

Kaynak: Pinterest

Normal saç tipi

Normal saçlar, saçı meydana getiren nem, sebum ve protein gibi maddelerin dengeli olduğu tiptir. Böyle bir saç, sağlıklı, canlı ve parlak görünür. Bu tip saça sahip olanların özel bir bakım uygulamasına gerek yoktur. Düzenli olarak kaliteli ve temiz içeriğe sahip ürünler kullanarak saç temizliği ve bakımı yapmaları yeterli olacaktır.

Kuru saç tipi

Kuru saçlar, problemli saç olarak kabul edilir. Yağ bezelerinin yeterince çalışmamasının neden olduğu kuru saç dengesi dış etkenlerle de kolaylıkla bozulabilen saç tipidir. Saç mat, bakımsız, cansız görünür. Saçı olumsuz etkileyen dış etkenler, fön, rüzgar ve sıcaklık değişiklikleri, perma, boya gibi kozmetik ürün kullanılarak yapılan uygulamalar olarak sayılabilir. Nemlendirici özelliği olan şampuanların ve kuru saçlar için yoğun bakım içeren ürünlerin tercih edilmesi, saçınızın nem dengesini sağlamak için önemlidir.

Yağlı saç tipi

Yağlı saça neden olan etkenler genetik olabileceği gibi, hormonal bozukluklar ve stres de saçların çabuk yağlanmasına neden olur. Uygun şampuan seçimi ile ılık su kullanılarak yıkanan saçlar daha yavaş yağlanacaktır. Tarak kullanmak yağ bezlerini harekete geçirip yağ salgılamalarına neden olduğu için bu tip saçların sık sık taranması tavsiye edilmez. Yağı dengeleyen saç bakım ve temizleme ürünlerinin kullanılması gereken bu saç tipinde beslenmeniz de büyük önem taşımaktadır. Yağlı ve baharatlı yiyecekler yağlı saç ve cilt tipine etki eder.

Saç tipiniz hayat boyu sabit kalmaz. Yaşadığınız ruhsal durumlardan tutun beslenme farklılıkların, değiştirdiğini şehirden kullandığını yeni ürüne kadar birçok sebepten etkilenerek değişebilir. Bu sebeple saçlarınızı sürekli takip edip, saçlarınızdaki değişimden haberdar olmalısınız.

 

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık