Güzellik

Fondöten Dosyası: Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

Cilt tonunu eşitlemek, kızarıklıkları dengelemek, istemediğimiz noktalarımızı kapatmak için hepimiz fondötene ihtiyacı duyuyoruz. Ancak cilt tipine uygun bir fondöten seçimi yapılmazsa, cildi daha da güzelleştirmek için kullanılan ürün tam tersi bir etki yapabilir. İşte bu noktada doğru seçim yapabilmeniz için, farklı cilt tiplerine göre fondöten önerilerimizi sizin için kaleme aldık ve cilt tipine göre fondöten seçimi anlattık!

1.Yağlı/Karma Cilt Tipi İçin Fondöten Önerileri

Yağlı ciltlerin dikkat etmeleri gereken en önemli nokta, pudra içeren fondötenleri seçmektir. Çünkü pudra yağı emen bir maddedir. Fondötenin içindeki pudra da, ciltteki fazla yağı emerek parlamayı önler. Eğer pudralı bir fondöten seçerseniz, daha sonra üzerinden pudra ile geçmenize gerek bile kalmayabilir. Ancak bu cildinizin yağ oranıyla da doğru orantılıdır. Eğer aşırı yağlanma probleminiz varsa, pudra bitişli fondöten kullansanız bile sabitleyici hafif yapılı pudralar ile üzerinden geçebilirsiniz.

Son dönemlerde oldukça popüler olan 3 fondöteni yağlı ciltlere tavsiye ediyoruz. Bunlar;

  • Chanel Vitalumiere,
  • Loreal True Match
  • Dior fondöten

ORED1103_51_MastDP LeTeint Accord Parfait_UK.indd

2.Kuru/Normal Cilt Tipi İçin Fondöten Önerileri

Kuru ciltlerin en dikkat etmesi gereken nokta ise nemlendirici içeren fondötenleri seçmektir. Pudralı fondötenlerden ise uzak durmaları gerekmektedir. Çünkü, pudralı fondötenler kuru ciltte çatlak ve pütür pütür bir görüntüye neden olur.

Nemlendirici içeren veya yağlı formülasyona sahip fondötenler kuru cilde hem ışıltı katacaktır hem de onu en sağlıklı görünüme kavuşturacaktır. Kuru ciltlere fondöten uygulamadan en az 10 dk. önce ciltlerini nemlendirmeli tavsiye edilir.

Kuru ciltler için önerdiğimiz 3 fondöten ise şöyle;

  • Mac Face&Body
  • Loreal Lumi Magique
  • YSL Touche Eclat

cilt_tipine_gore_fondoten_secimi_ysl

Cilt tipine uygun fondöten kullanmanın yanında, fondöten öncesinde cildi makyaja hazırlamak da çok önemlidir. Cilt tipiniz ne olursa olsun, fondöten kullanmadan önce mutlaka temizlemeye ve nemlendirmeye dikkat edelim. Eğer çok problemli bir cildiniz yoksa, fondöten sürmekteki amaç kapatıcılıktan ziyade cilt tonunu eşitlemek olmalıdır. Unutmayalım ki, fondötenin yeterli olmadığı noktalarda kapatıcı kullanabiliriz. Kat kat uygulanmış bir fondötenle, cildimiz asla güzel olamaz. O maske efektini hiç birimiz istemeyiz.

cilt-tipine-goren-fondoten

Ayrıca fondötenin formülasyonu kadar, onu uyguladığımız araç da çok önemlidir. Fondötenin su bazlı veya yağ yapılı olmasına göre seçeceğimiz fırçalar kullanabileceğimiz gibi, makyaj süngerlerini de tercih edebiliriz.

Fondötende renk seçiminizi asla elinizde yapmayınız. En doğru renk seçimi için yanak, çene ve boyun hattında deneme yapabilirsiniz. Hatta eğer mümkünse, günışığında kontrol etmeniz size en sağlıklı sonucu verecektir.

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık