Cilt Bakımı

Cilt Bakımı ve Güzellik Sırları

Merhaba!

Yüzyıllardır biz kadınlar kendimizi daha da güzelleştirmeye çalışıyoruz. Bu çalışmaların birikimi olarak da, atalarımızdan, babaannelerimizden birçok güzellik sırrı kulağımıza fısıldandı. Bu sırlardan edindiğimiz en önemli bilgi; cildimiz bizim en değerli güzellik göstergemiz adeta bizim giysimiz. Bu giysiyi özenle taşımak ve yaşlanmayı geciktirmek için ona uygulamamız gereken 3 temel basamak var.

Bunlar;

  1. Temizleme
  2. Tonikleme
  3. Nemlendirme

Bu temel adımların yanında haftada 2-3 kez peeling işlemi uygulamak da bir gereklilik.

Temizleme adımında, öncelikle cildimizi makyajdan arındırmalıyız.  Bunun için makyaj temizleme suları (misel sular), makyaj temizleme yağları veya mendilleri kullanabiliriz. Ardından, cilt tipimize uygun bir temizleme jeli ile cildimizi tamamen temizlemeliyiz. Bu jelleri kullanırken elleriniz yerine plastik pedleri de tercih edebilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık temizleme adımında hayatımıza yeni bir ürün girdi. Derinlemesine yüz temizliği için,  elektronik yüz temizleme fırçalarını, temizleme jeliniz ile birlikte kullanabilirsiniz. Yalnız hassas ciltler için haftada 1 den fazla kullanılması tavsiye edilmiyor.

Cildimizi, dünyada en iyi tanıyan insanın kendimiz olduğunu unutmayalım. Lütfen ürün seçerken ve de onları kullanırken cildimizin ihtiyaçları doğrultusunda hareket edelim. Örneğin, kuru ciltliler içinde yağlar veya kremler bulunan temizleyicileri seçmeliyken; yağlı ciltliler oil-free ürünleri tercih etmelidir.

Güzel bir temizlik işleminin ardından gözeneklerimiz açılır. Açılan bu gözenekleri eğer kapatmazsak, içine hava kirliliği, makyaj malzemeleri gibi maddeler dolar ve siyah nokta oluşumunu tetikler.

Bu nedenle, cilt bakımı rutinin 2. Basamağı olan tonikleme adımını asla atlamayınız. Cilt tipinize uygun bir toniği pamuğa dökerek, cildinizi siliniz. Çünkü tonikleme ile gözeneklerimizi kapatırız. Ayrıca tonikleme, ciltte son kalan maddeleri temizler ve cildi bir sonraki adıma hazırlar.

Yağlı ciltler, içinde alkol bulunan bir tonik tercih ederlerse, ciltteki fazla sebumu yani yağı dengelemiş olurlar. Ancak kuru ciltler alkollü toniklerden uzak durmalıdırlar. Çünkü alkol cildi daha da kurutur.

Son olarak da, cilt tipimize uygun bir yüz kremini yüzümüze dairesel hareketlerle uyguluyoruz. Yalnız göz için farklı bir krem kullanmayı unutmuyor, onu da göz çevremize yüzük parmağımızla yediriyoruz. Nemlendirme adımında, hassas ve nazik davranmayı unutmayalım.

Haftada 2-3 kere yapacağımız peeling işlemi ile cildi ölü hücrelerden arındırıp aydınlık bir cilde ulaşabiliriz.  Ancak uzmanlar sivilceli ciltlere peeling işlemini pek önermiyor.

Bütün bu işlemler için kozmetik market ve eczanelerden alabileceğimiz ürünleri kullanabileceğimiz gibi evdeki doğal ürünleri de kullanabiliriz. Örneğin, doğal gül suyu dünyadaki en güzel toniklerden biridir. Ayrıca avokado ve zeytinyağı doğanın birer mucizesidir ve nem deposudur. Türk kahvesini de tanecikli yapısının sayesinde doğal bir peeling ürünü olarak kullanabiliriz.

Tüm bunların yanında cildin gerçek güzelliğinin içten geldiğini unutmayınız. Lütfen uyku düzeninizi sağlamayı ve bol bol su içmeyi ihmal etmeyiniz.

Peki sizin cilt için güzellik sırlarınız neler? 🙂

Hoşçakalın.

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık