Cilt Bakımı

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Cilt üzerinde oluşan lekelerin birçok sebebi olabileceği gibi kadın ve erkeklerde görünen birçok türü de vardır. Gerek görüntü ve imajımız gerekse de cilt sağlığımız için son derece önemli olan cilt lekeleri için ne yapmalı derseniz, nedenleri incelenerek tedavi edilmeli ve oluşmaması için de cildi korumayı gerektirir. Biz de bu yazımızda cilt lekelerinin neden oluştuğunu, etkili olan faktörleri ve cilt lekelerini nasıl geçirebileceğinizi anlatalım istedik.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

cilt lekelerinin birçok sebebi vardır. En yaygın görünen sebeplerinden biri güneşin sebep olduğu güneş lekeleri diğeri ise kadınlarda görünen doğum lekeleridir. Bu iki leke türü özellikle kadınların en çok uğraştığı cilt lekelerinin başında geliyor.

cilt_lekeleri_neden_olusur_leke_turleri

Cilt lekelerinin oluşumunu biraz daha detaylı incelersek şöyle açıklayabiliriz. Cildimizde bulunan melanin pigmentinin birikmesi ile oluşur. Melanin pigmentinn cildinizde birikmesine göre de aslında leke türleri, lekenin tedavi boyutu, geçip geçmemesi gibi birçok kriter değerlendirilir.

Hangi cilt lekesine sahipsiniz?

Toplumda en yaygn bilinen cilt lekesi güneş ve doğum lekeleridir. Bununla birlikte alerjinin neden olduğu lekeler, yaşlılık lekeleri, yara vb. cilt problemleri sonrası oluşan cilt lekeleri, sivilce lekeleri ve kısmen daha masum bilinen çiller cilt leke türleri olarak karşımıza çıkıyor.

cilt_lekeleri_neden_olusur_nasil_gecer

Güneş lekeleri nasıl ve neden oluşur?

Güneş lekeleri yoğun olarak güneş ışığına maruz kaldığınızda, cildinizin yapısına göre cildinizin tepki vererek farklı lekelere sahip olmanızdır. Cilt yoğun güneş ışığına maruz kalınca kendini koruma amacıyla kalınlaşır ve melanin üretimini arttırır.

Hamilelik lekeleri nasıl ve neden oluşur?

Hamilelikte oluşan lekelerin öncelikli sebebi hormonal değişimlerdir. Bununla birlikte doğum kontrol hapları da melanin üretimini ciddi bir şekilde arttırarak cilt lekelerinin oluşuma sebep olur.

Bununla birlikte yaşa bağlı olarak yaşlılık lekeleri, kullanılan ilaç ve kozmetik ürünlerin sebep olacağı cilt lekeleri ya da yara, sivilce vb cilt problemlerinden sonra cildimizde oluşan bazen geçici bazen de kalıcı olan cilt lekeleri ile karşılaşabiliriz.

Cilt lekelerini önlemek için özel bakım ürünleri ve dikkat gerektiğini de tekrar hatırlatalım.

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık