Erkek Bakımı

Tıraş Sivilceleri Nasıl Geçer?

Erkekler özellikle iş hayatlarında resmi yerlerde çalışanlar, hemen hergün tıraş olmak zorunda kalırlar. Sık sık tıraş olmak ciltte problemlere neden olabilir. Cildin tahriş olmasının yanı sıra tıraş sonrası oluşan sivilceler erkekler için oldukça can sıkıcı olabiliyor. Üzülmeyin size vereceğimiz birkaç ipucu ie “Tıraş sivilceleri nasıl geçer?” sorunuza cevap bulabileceksiniz.

Sivilce günümüzde çok önemli bir sağlık problemi olmasa da estetik görünüm açısından çoğu zaman sorun edilebiliyor. Özellikle erkeklerin sık sık tıraş olması tıraş sonrasında bu sivilcelerin artmasına neden olabilir. Biraz bakım ve biraz da dikkatle tıraş sivilcelerinin önüne rahatlıkla geçebilirsiniz. Ancak sivilceleriniz yalnızca tıraş sonrası oluşmuyorsa altında yatan başka sebepler olabileceğinden tıbbi yardım almanızı öneririz. Ama tıraş sivilceleri için vereceğimiz birkaç öneriyle bu sivilcelerin önüne geçmeyi başarabilirsiniz.

Tıraştan önce kıl köklerinizi yumuşatmak sizin daha kolay tıraş olmanızı sağlayacak ve tahriş olma olasılığını daha az indirecektir. Bunun için yüzünüzü ılık suyla ve bir jelle yıkamanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda tıraş sırasında cildinizi nemlendiren bir jel ya da köpük kullanırsanız tıraş sonrasında çıkan sivilceler azalacaktır. Bu nedenle tıraş sabunu kullanmamalısınız. Sabunlar her ne kadar nemlendirici özellikte olanlar olsa da cildinizi kurutur ve tıraş sırasında tahrişe yol açar. Bu da sivilcelenmeye neden olacaktır.

tıraş_sivilceleri_nasil_gecer_1

Sakallarınızı çok uzun süre kesmeyip uzattıktan sonra bir anda sinek kaydı tıraş olmaya çalışmayın. Bu cildinize iyi gelmeyecek ve derinizin bir anda hassaslaşmasına neden olacaktır. Sonuç yine tıraşın ardından çıkan sivilceler. Eğer uzun sakallarınız varsa ve tıraş olacaksanız öncelikle tıraş makinası kullanın. Tıraş makinaları uzun sakal kullanan erkekler için daha ideal ve kullanışlı ürünlerdir.

tıraş_sivilceleri_nasil_gecer_4

Sakallarınızı fazla derinden kesmek gözeneklerinizi ve kıl köklerini açacağından tıraş sonrasında oluşan sivilceler kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden sinek kaydı tıraş yapmaya çalışmayın. Eğer tıraş makinası kullanmıyorsanız, jiletinizin 3 ya da 4 bıçaklı olması ve kaliteli olması sivilcelerinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kıllarınızın çıkış yönüne ters olarak tıraş olmaktan kaçınmalısınız. Ters yönde tıraş yapmak batıklara ve sonuçta sivilcelere neden olur.

tıraş_sivilceleri_nasil_gecer_2

Ilık suyla tıraş olduktan sonra havluyla ve tampon hareketlerle cildinizi kurulayın. Bu noktada kişisel bir havlunuz olmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü kendinize ait bir havlu daha hijyenik olduğu için tıraş sonrası gözeneklerinizde bakteri oluşumunu azaltmış olursunuz. Ardından bir after shave balsam ya da nemlendirici bir krem yardımıyla cildinizi nemlendirin. Tıraş sırasında kuruyan ve gerilen bir cilt sivilcelere davetiye çıkartır. Ancak cildinize iyi bakar ve onu korursanız sivilcelere elveda diyebilirsiniz

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık