Düğün

Düğün Mekanı Nasıl Seçilir?

Düğün, herkesin en güzel hayalidir ve hepimiz hayallerimizdeki gibi bir düğünümüz olsun isteriz. Gelinlik, saç ve makyaj kadar düğününüzün nerede olacağı da çok önemlidir. Peki herşeyin hayalinizdeki gibi olması ve istediğiniz gibi gitmesi için düğün mekanı nasıl seçilir? İşte sizin birkaç öneri.

1.Zamanlama:

Düğün mekanı seçimindeki en önemli nokta zamanlama diyebiliriz. Yaz aylarında çok fazla düğün yapılması, çoğunun hafta sonunda olması ve tatiller, bayramlar gibi sebeplerin tarih seçiminde çok büyük bir etken olması zamanlamanın önemini anlatmaya yeterJ Genelde düğün salonları ve mekanları bu sebeplerden 6 ay – 1 sene öncesinden tutulmaya başlanır. Bu nedenle son zamanlara bıraktığınızda istediğiniz mekanlarla ilgili yer sıkıntısı yaşayabilirsiniz.

Aynı zamanda erken yer bulmak ve ayarlamak bütçe açısından da oldukça mantıklı. Çoğu mekanın bir sene öncesinde daha uygun fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz.

dugun_mekani_nasil_secilir_1

2.Bütçe:

Düğün mekanınızı ayarlamadan önce kafanızda önceden hesapladığınız ve mekan için ayırdığınız bir bütçe olmasını öneriyoruz. Böylelikle yer araştırırken buna göre elemeler yapabilir ya da beğendiğiniz yerlerde çıkabilecek ekstra masrafları düşünerek daha makul seçimler yapabilirsiniz.

Bazı mekanlarda anlaşma sırasında fotoğraf, müzik veya düğün organizatörü gibi ortaklar da yer almaktadır. Bütçe içerisinde bu ekstraların da yer alıp almadığına ya da isteğinize göre farklı kişilerle çalışıp çalışamayacağınıza dikkat etmelisiniz.

3.Mevsim:

Düğünün yapılacağı mevsim de seçiminizi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir etken. Yaz düğünlerinde açık bir mekan en güzel seçimlerden biri. Ancak ilkbahar ya da sonbahar gibi yağış açısından riskli bir mevsimde açık mekan için birkaç çözüm önerisi olmalı. Mesela seçtiğiniz yerde olası bir yağmur durumunda geçebileceğiniz ve davetlilerinizi ağırlayabileceğiniz kapalı bir alanı olmasına dikkat etmelisiniz.

dugun_mekani_nasil_secilir_2

4.Davetli Sayısı ve Ulaşım:

Düğün mekanınızın çağıracağınız davetlilerin hizmetini ve yerleşimini uygun bir şekilde yapabilceğinden emin olmalısınız. Kalabalık düğünlerde bazı mekanların sıkıntı yaşayabileceğini göz önünde bulundurarak daha önceden yaptığı işlerle ilgili bilgi alabilirsiniz.

Uygun fiyatlı olması nedeniyle şehrin dışında yer alan bazı mekanlarından düğüne katılımı düşürebilir. Bu nedenle ulaşımın da önemli bir etken olduğunu unutmayın.

dugun_mekani_nasil_secilir_3

5.Düğün Konsepti:

Düğünün yemekli olması ya da kokteyl şeklinde olması gibi bazı etkenler de mekan seçiminde oldukça etkilidir. Eğer yemekli bir düğün planlıyorsanız seçtiğiniz mekanda verilecek yemeklerin güzel olmasına önem göstermelisiniz. Aynı şekilde limitli/limitsiz içki seçimi hem kokteyl hem de yemekli bir düğün için göz önünde bulundurmalısınız.

dugun_mekani_nasil_secilir_5

Kısacası düğün mekanı seçerken öncelikle zamanlamaya dikkat etmelisiniz. Sonrasında beğendiğiniz mekanlar arasından davetli saysı, mevsim,bütçe ve konseptinize dayanarak elemeler yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık