Çeyiz

Çeyizinde Neler Olmalı? Kaçar Adet Olmalı?

Çeyiz hazırlığı her genç kız için hem yorucu hem de keyiflidir. Yeni evi için beğendiklerini alarak kendi hayallerini gerçeğe dönüştürmeye çalışır. Bu süreçte en çok yaşanan sıkıntı ise evin gereksiz eşyalarla olması ya da bazılarının alınmayı unutulmasıdır. Bu sebeple biz de çeyizinizde mutlaka neler olmalı ve kaçar adet olmalı yazmak istedik!

Çeyizinizde Neler Olmalı?

Çeyizinizde nelerin olacağını planlarken temel ihtiyaçlardan başlamalısınız. Yemek gereçleri, ev tekstil ürünleri bu sıralamanın başına geliyor. Ancak bunları da kendi önceliklerine göre ayırmakta yarar var.

ceyizde_neler_olmali

Çeyizinizde her şey bir sürü olmak yerine önce ihtiyaçlarınızı karşılayan en beğendiğiniz ürünleri alın. Evlendikten sonra da gördüğünüz eşyalar, tabaklar hoşunuza gideceği için onları da almak isteyeceksiniz ve evdekileri düşününce hem maliyet hem de onları saklama konusunda zorluk yaşayabilir, evinizde çok fazla eşya olmasına sebep olabilirsiniz.

Çeyizinizde temel mutfak gereçleri dediğimizde yemek tabakları (kase vb farklı boyutlarda), çatal kaşık takımı, tencere takımı, cezve takımı, borcam gibi cam ya da seramik ürünler, bardaklar, saklama kapları, kavanozlar mutlaka olması gereken gereçler. Bunları günlük kullanımınız için iki kişi olduğunuzu unutmadan almalısınız. Misafirlik olarak seçilecek yemek takımında ise aile ve arkadaş büyüklüğünüzü düşünerek min. 12 kişili,k planlayabilirsiniz.

ceyizde_neler_olmali_4

Söz konusu ev tekstili ürünleri olduğunda önceliği tül-perde ve nevresim takımları alıyor. Tül ve perde seçerken en dikakt etmeniz gereken özellik kolay temizlenmesi olmalıdır. Çoğu genç kız çok güzel göründüğü için kat kat yapılmış, türü aksesuarlar perdeci tarafından takılmış tül perdeleri alır ama bunu istediği zaman çıkarıp yıkamakta zorluk yaşar. Siz imkanlarınıza göre bu konuyu göz önünde bulundurmalısınız.

Nevresim takımı ve yatak örtüsü de özellikle sayı ve kullanım bakımından titizlikle seçilmeli. Güzel desenler ve renkleri seçmek de önce nevresim seçerken kumaş özelliği, pamuk oranı gibi özelliklere bakmalısınız. Çok renkli ve desenli nevresim takımları kimi zaman çok sert bir dokuma hissi verebilir. Nevresim takımı seçerken diğer konu da kaç adet olması gerektiği. Bu knuda gnlük ve misafirlik nevresim takımı sayısını farklı tutmalısınız. Günlük kullanımınız için min. 4-6 nevresim takımı alabilirsiniz.

Çeyiz hazırlığı ile ilgili şu yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Çeyiz Hazırlarken Seçebileceğiniz Yemek Takımı Modelleri

Çeyiz Alışverişi Nerelerden Yapılır? Çeyiz Mağazaları Listesi

Yeni Gelin Evleri İçin Dekorasyon Önerileri

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık