Çeyiz

Çeyiz Alışverişi Önerileri

Çeyiz alışverişi, gelin adaylarının çok titiz davrandığı bir dönemdir. Evleri için en güzelini, en severek kullanacağı eşyaları seçmeye çalışırken aynı zamanda çeyiz için ayrılan bütçeyi yönetmek biraz zor olabilir. Çeyiz alışverişini nerelerden yapmalı, nelere dikkat etmeli sizler için anlattık.

Çeyiz Listesi Çıkarın!

Her Türk annesinin kızı için yaptığı bir çeyiz sandığı vardır. Anneniz siz gelin olana kadar neler yapmış bir bakın. Eviniz için hayal ettiklerinizi, ihtiyacınız olan ürünleri bir listede toplayın ve çeyiz listesi hazırlayın. Daha önce 2015 Çeyiz Listesi yazısında size anlatmıştık, buyrun okuyun http://www.stilonerileri.com/dugun/2015-ceyiz-listesi/

Çeyiz listesini çıkardıktan sonra nerelerden temin edebilecceğinizi, aşağı yukarı ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini de listenin yanına not alabilirsiniz. Bu size daha hızlı sürede ihtiyaçlarınızı tamamlayamayı sağlayacaktır.

Çeyiz Alışverişi Nereden Yapılır?

Çeyiz alışverişi nereden yapılır sorusu her gelinin aklını kurcalayan bir sorudur. Bu sorunun genellikle ilk yanıtı Eminönü oluyor. Bunun sebebi de zaten tüm ülkeye bu bölgeden gönderim yapılmasıdır. Yani oturduğunuz ilçedeki ya da ildeki ev ürünleri satan mağazalara bile genellikle Eminönü’nden dağılım yapılıyor. Eminönü’nde alışveriş yaparken dikkatli olmakta yarar var. Çok fazla ürün çeşidi ve satış noktası bulabileceğiniz için kafanız karışabilir ve daha fazla ürün satın alabilirsiniz. Bu sebeple özellikle belli kategoriler için o bölgedeki hanları araştırıp belirlemekte yarar var.

ceyiz-alisverisi_nereden_yapilir_eminonu

tenceremiz.blogspot.com

 

Bunun dışında büyük çeyiz ürünleri satan mağazalarda size bu noktada yardımcı olabilir. Evkur, bunlardan biri. Ancak bu tarz firmalarında kredi kartsız ve  uzun taksitlerde verdiği için biraz pahalı olduklarını söylemeliyiz.

Bunun dışında artık her alışveriş merkezinde ev bölümleri bulunuyor. Karaca, Bernardo, Linens, Tepe Home, English Home gibi çeyiz alışverişi yaparken ihtiyaçlarınızı bulabileceğiniz mağazalar için avm’ye gidebilir hem de aynı katta olduklarından çok yorulmadan ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Eğer düğününüze biraz varsa bu markaların indirim sezonunu takip ederek daha uygun fiyata da halledebilirsiniz.

ceyiz_alisverisi_onerileri_1

Gereksiz Çeyiz Eşyası Almayın!

Çeyiz alırken gelinlerin en çok yaptığı hata neredeyse hiç kullanmayacakları eşyaları almaktır. Burada kimi zaman ailelerin de etkisi olur. Yaldız sevmeyene yaldızlı ürünler aldırılır sırf misafirlere iyi gözüksün diye. Ama o misafir sayısı o kadar azdır ki siz severek kullanmadığınız bir eşyayı dolaplarda yıllarca saklarsınız. Bu yüzden kendi zevklerinize uygun çeyiz ürünleri satın alın. Siz beğendiğiniz şık ürünler misafirlerinizin de hoşuna gidecektir.

Çeyiz Setleri İçeriğini İnceleyin!

En çok yapılan hatalardan birisi de çeyiz setlerini çok incelemeden almak. Fiyat olarak evet iyi kampanyalar oluyor ancak bazen içeriği haketmeyen fiyatları da etiketlerde görebiliyoruz. Bir de çeyiz setlerinde daha önce aldığınız ya da hediye gelen parçalar olabilir, sırf takım olsun diye çeyiz setlerine de gereksiz para vermekten kaçının. Burada bütçenizde yapacağınız kar başka sevdiğiniz şeyleri satın almak için kullanılabilir. 😉

ceyiz_alisverisi_onerileri_2

Instagram Çeyiz Butikleri

Son zamanlarda Instagram’da çok fazla çeyiz butikleri görüyoruz. Üstelik gerçektende çok şık parçalar satılmaya ve üretilmeye başlandı. Çeyiz alışverişi yaparken siz de bu intagram çeyiz butiklerinden yararlanabilirsiniz. Emes Home incelemeniz gereken instagram çeyiz butiklerinden biri.

instagram_ceyiz_butikleri

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık