Diyet - Beslenme

Sonbahar Depresyonundan Kurtulun!

Havalar hızla değişti. Güneşli sıcaktan bunaltan havalar yerini kapalı ve bulutlu günlere bıraktı. Yaz mevsiminin böylesine hızla biteceğini hiç beklemezdiniz değil mi? Emin olun yazın böylesine hızlı bitmesi apayrı bir depresyon sebebi. Fakat biz bugün sizine sonbahar depresyonunun çözüm yöntemlerini anlatacağız.

Yazın bitişiyle hava erken kararmaya başlıyor. Çoğu insan havanın durumuna göre ruh halinin de değiştiğini hatta dinlediği şarkıların bile değiştiğini söylüyor. Hal böyle olunca da havanın erkek kararmasın, rüzgarın gittikçe sertleşmeye başlaması da bizi çok etkiliyor. Fakat bizim sonbahar depresyonu diye adlandırdığımız şeye bilimsel bir yaklaşım sergileyen bilim insanları bunun hava değişiminden kaynaklanan bir tepki olduğunu söylüyorlar. Aydınlık, güneş, ılık havalar vücudumuzdaki mutluluk hormonu yani seratonin salgılanmasını arttırıyor. Havalar erken kararmaya soğumaya başlayınca da mutluluk hormonu salgılaması yavaşladığı için kendinizi daha yorgun daha uykusuz hissedersiniz.

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın Yolları

Sonbahar depresyonunun sizi etkisi altına almaması için biraz çaba sarfetmek şart. Kendinize bir uyku düzeni ve günlük rutinler oluşturursanız, mevsim geçişini çok daha rahat atlatabilirsiniz. Mesela sabahları hep aynı saatte uyanmayı deneyebilirsiniz. Sabah kalkınca az işiniz olsa da her sabah aynı saatte uyanmak sizi daha dinç yapacaktır. Sonrasında kahvaltı ve meyve rutini oldukça önemlidir. Meyve yiyerek, bol vitamin deposuna kendinizi teslim edin. Böylece kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın Yolları

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın Yolları

Sonbahar depresyonundan kurtulmanın yollarından en etkili olanı da elbette kendinizi mutlu etmek! Kendinizi mutlu olmaya zorlamayın elbette ama belki sevdiğiniz arkadaşlarınızla zaman geçirmek, tatillerinizde yaşadıklarınızı paylaşmak sizi mutlu edebilir. Hatta sizi heyecanlandıran bir kitaba başlayabilir ya da sinemaya gidebilirsiniz. Hafta sonundan hafta içinin gün gün planını yapıp, günlerinizi dolu dolu geçirebilirsiniz. Belki yeni bir müzik listesi yapabilir sabah kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.

Eğer işinizden sıkılıyorsanız, bunu keyifli hale getirmeye çalışın. Mesela kendinize günlük olarak hedefler koyun. İş dışında hedefler de olabilir elbette bunlar. Günde 2,5 Litre su içmeyi hedefleyebilirsiniz. Kendinizi motive etmek için sağlıklı beslenme hedefleri koyabilirsiniz. İş çıkışında bahane üretmeden kısa ya da vaktiniz varsa uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Kendinizi ekranlara hapsetmek yerine arkadaşlarınızla sohbet etmek, güzel müzikler dinleyip, sizi heyecanlandıran kitaplar okumak size iyi gelecektir.

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık