Diyet - Beslenme

Metabolizma ve diyetleriniz için kahvaltının önemi

Metabolizmanızın doğru çalışması ve diyetlerinizden istediğiniz performansı yakalamanız için kahvaltı son derece önem taşıyor. Uyku sonras, güne başlarken ilk öğününüz olan kahvaltı, sağlık açısından oldukça önemli bir pozisyonda yer alıyor.

Güne nasıl başladığınız devamı için önem taşırken, sizi gün boyu ayakta tutacak, uzun süren açlık arkasında vücudunuza aldığınız besinlerin temponuz için önemli büyük. Peki metabolizmanız için ideal kahvaltı nasıl olmalı?

metabolizmanın hızlanması ve diyet için kahvaltı

metabolizmanın hızlanması ve diyet için kahvaltı

Yediğiniz ilk yiyecek ve içecekler olduğu için vitamin ve mineral bakımından zengin yiyeceklere yer vermenizde yarar var. Peki bunlar neler olabilir?

-Kahvaltıda protein alımınızı yumurta ve beyaz peynirden sağlayabilirsiniz. 1 yumurta tüketmek günlük protein ihtiyacınızın %13 ünü sağlar. Yumurta en güçlü ve kaliteli protein kaynağıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı rakamlara göre günlük protein itiyacınız kg başına 0,46 gr dır. Yani 50 kg iseniz günlük 23 gr. protein almanız gerekiyor. Kolestrol gibi sağlık problemleriniz için yumurtayı dr kontrolünde tüketmeniz gerekiyor.

hizli_kahvalti_metabolizma_diyet

-Kahvaltınız sonrasında tokluğunuzun biraz daha uzun sürmesini isterseniz kahvaltı öğününüzde tahıllı yiyecekler tüketmenizde yarar var. Yulaf ezmesini süt ya da yoğurt ile tüketip üstüne de meyve ekleyerek tahıl, protein ve vitamin ihtiyacınızı karşılayacak hafifi ve uzun süre tok tutan bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Son zamanlarda granola’nın kullanımının yaygınlaşması da kahvaltıya girmesine sebep oldu. Dışarıda sanlan hazır granolaları alırken lütfen içerisindeki şeker miktarlarına dikkat edin. yoğurt ile tüketilmesi oldukça lezzetli olan gronalayı pekmez ile tatlandırarak kendiniz evde de yapabilirsiniz.

kahvaltıda birkaç zeytin tüketerek vitaminlerin tutanacağı yağı da almalısınız. Bunun ölçüsü elbette çok olmamalı ama vitaminlerinizin tutulmasında da yağa ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bunun için birkaç zeytin ya da ekmeğinize 1 çay kaşığı kadar zeytin yağı sürebilirsiniz.

metabolizma_hizlandirici_kahvalti

kahvaltı öğününde meyve tüketirken 1 porsiyonu geçmemeye çalışın. Meyvelerin şeker bakımından zengin olması bu konud asize zarar verebilir. Uzun süren açlık sonrası bir anda şekerinizi yükseltmemek adına kahvaltı sonrası ara öğünde tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır.

Eğer herhangi bir sağlık probleminiz varsa doktorunuz ya da beslenme danışmanınızla bir program çıkarmalısınız. Burada verdiğimiz bilgilerin tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu tekrar söylemek siteriz. Özellikle şeker hastalığı, kolestrol ya da insülin direnci gibi hastalıklarınız varsa tüm öğünlerinize buna uygun şekildeki besinlerle sağlamalısınız.

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık