Diyet - Beslenme

Diyet Süresi İle Diyet Motivasyonu İlişkisi

Diyet motivasyonunu etkileyen birçok sebep bulunuyor. Bunlardan birisi de diyet süresi. Diyet süresi yapılan diyetlere göre değiştiği gibi diyet süresince vücudunuzun verdiği tepkilere ve kilo verme, yağ yakma performansınıza göre de değişiklik gösterebiliyor. Peki diyet süresini nasıl ayarlamalı, nasıl yönetmelisiniz?

Diyet süresi, vermek istediğiniz kiloya ve mevcut kilonuza göre değişmektedir. Bir çok sağlıklı diyete göre ayda 3 ile 4 kilo arasında vermek ideal sayılıyor. Vermek istediğiniz kiloya göre de size özel zaman planı çıkartılıyor. Fakat kilo verme sürecinde her şey planlandığı gibi gitmeyebiliyor. Bunların göstergelerinden biri ilk 1 ay sonunda kilo kaybınızın durmasıdır.

diyet_motivasyonu_1

Diyet süresince motivasyon kaybına sebep olabilecek en büyük sorun kilo kaybının durmasıdır. Kilo vermeniz durduğunda, diyet listenize uymak çok zorlaşabilir. Zaman zaman moral bozukluğu ve motivasyon kaybına sebep olsa da zaman zaman da kaçamak yapmaya teşvik edebiliyor. Böyle zamanlarda size yeniden motivasyon kazandıracak en önemli şey, diyetisyeniniz ile aranızda olan iletişimdir. Eğer diyetisyeniniz sizi bunun bedeninizin verdiği normal bir tepki olduğu konusunda sizi ikna ederse, bu motivasyon düşüren süreci çok daha rahat atlatırsınız.

v_diyet_motivasyonu_

 

Diyet listeniz kilo vermenizin durduğu bu süreçte bir takım değişikliklerle düzenlenmelidir. Eğer aynı listeyi yapmaya devam ederseniz kilo vermeniz durmaya devam edebilir ve doğal olarak kilo verme süreciniz uzayabilir. Kilo vermek, önce kararlı olmak ve ardından da kilo verme motivasyonunu sağlayabilmekle ilgilidir. Diyet süresi, kilo verme motivasyonunu sağlayan en önemli unsurdur. Diyet süresi, daha kilo vermeye başlamadan önce, hatta nerdeyse vermek istediğimiz kilo miktarıyla aynı anda kafamızda belirir ve genel söylemleri kullanmaya başlarız. 3 ayda 10 kilo gibi hedefler koyarak motivasyon sağlamaya ve kendimize koyduğumuz hedefi tutturmaya çalışırız.

diyet_motivasyonu_3

Diyet süresi ve diyet motivasyonu yalnızca kilo verme süreci durduğunda değil, bedeniniz farklı bir tepki vererek kilo verme zamanlanızı değiştirmesiyle de sekteye uğrayabilir. Diyet süresi, kendize olan güveniniz, inancınızla, diyet motivasyonunuz sebebiyle doğrudan bağlantılıdır.

Diyet motivasyonunuzu korumak için, öncelikle kendinize diyet sürenizle ilgili gerçekçi hedefler koymalısınız. Diyete ilk başladığınız dönemde belirlediğiniz diyet sürenizi, bedeninizin verdiği tepkilere ve sonuçlara göre revize etmeniz gerekebilir. Böyle zamanlarda, moral bozukluğu ya da diyet listenizde olandan daha az yemek gibi davranlışlardan uzak durun. Bedeniniz, metabolizma hızınız gibi bir çok faktör kilo vermenizi etkiliyor olabilir. Eğer metabolizmanız yavaşlamış ise, metabolizmanızı hızlandırıcı yöntemleri deneyerek, diyetinizdeki kilo kaybetme hedefinizi ve sürenizi yakalayabilirsiniz.

Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Stil önerileri, moda trendleri, kombin önerileri, güzellik ve makyaj ipuçları, sağlıklı beslenme, spor, düğün ve gelin olmaya dair tüm bilgiler StilOnerileri.com'da!

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2018 Stil Önerileri

Yukarı Çık